"Zanim ukształtowałem cię w łonie matki znałem cię,
nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię" (Jr 1,5)
Naprotechnologia jest metodą naturalnej prokreacji.
Jak podaje dr Piotr Broda, ginekolog i położnik zajmujący się diagnostyką i terapią niepłodności małżeńskiej -
m.in. w Ośrodku Wsparcia Płodności przy Sanktuarium MB w Licheniu:
"Naprotechnologia to podejście do płodności człowieka ujmujące człowieka jako całość.
Niepłodność jako przypadłość jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. (...)
Trzeba więc znaleźć przyczynę tego objawu, który nazywamy niepłodnością."
Dalej dr Broda zapewnia:
"Naprotechnologia wykorzystuje klasyczne podejście do człowieka, do zdrowia i choroby.
Jej dążeniem jest przywrócić równowagę w organiźmie.
W tym aspekcie jest metodą naturalną.
(...) w naprotechnologii diagnozuje się zarówno kobiety, jak i mężczyzn i stara się im pomóc." (źródło: Pielgrzym Licheński nr 15 ZIMA 2015 ISBN 1895-5622)
1. TWÓRCA
Kto jest twórcą naprotechnologii?
Twórcą naprotechnologii jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog - położnik z USA. Prof. Hilgers jest uznanym autorytetem z dziedziny ginekologii i położnictwa, opublikował wiele prac, artykułów i opracowań naukowych, założył Pope Paul VI Institute w Omaha, które jest swiatowym centrum leczenia niepłodności metodą naprotechnologii; jest także wykładowcą w Creighton Medical University w Omaha.
2. NAPROTECHNOLOGIA - INFORMACJE PODSTAWOWE
"Leczenie według naprotechnologii to leczenie oparte na najnowocześniejszych osiągnięciach współczesnej medycyny (m.in. ginekologii, endokrynologii, chirurgii),
które jest stale rozwijane i udoskonalane oraz współpracuje z naturalnym cyklem płodności kobiety.
Naprotechnologia jest skuteczna w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności oraz tzw. nawykowych poronień, przedwczesnych porodów, zaburzeń cyklu miesiączkowego,
zaburzeń osi przysadka-jajnik, torbieli jajników, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, endomietriozy, zespołu policystycznych jajników, bólów menstruacyjnych,
stałej wydzieliny śluzowej oraz wielu innych kobiecych problemów zdrowotnych,
Podstawowym narzędziem diagnostycznym naprotechnologii jest obserwacja biomarkerów płodności w cyklu miesiączkowym kobiety według Modelu Creightona
(ang. CREIGHTON MODEL FertilityCare System). Jest to metoda bazująca głównie na dokładnej analizie śluzu szyjkowego zmieniającego się wraz z cyklem kobiety."(Źródło:
prolifeclinic.pl )
Zastosowanie naprotechnologii w praktyce obejmuje trzy fazy: najpierw osoby leczące swą nieplodność tą metodą uczą się jej poznając Creighton Model System; następnie stosuje się serię badań i wywiad celem wykrycia przyczyn niepłodności, a na końcu, po postawieniu diagnozy następuje faza leczenia.
3. SKUTECZNOŚĆ
"Naprotechnologia umożliwia niepłodnym małżeństwom poczęcie dziecka z dużym prawdopodobieństwem, według dr T. Hilgersa,
sięgającym nawet do 80 procent w czasie do dwóch lat od rozpoczęcia leczenia. Jest więc około 2-3 razy bardziej skuteczna, niż procedura in vitro."
(źródło: Służba Życiu. Zeszyty Problemowe Nr specjalny 2/2012, ISSN 1507-9864).
Można ten wynik porównać ze skutecznością in vitro; w tym samym wydaniu czasopisma Służba Życiu możemy również przeczytać iż:
"Metoda in vitro chrakteryzuje się skutecznością na poziomie 21-26 procent - podają w "Public Financing of IVF: A review of policy Rationales"
Philipa Mladovsky i Corinna Sorenson (kwiecień 2009 r.) z London School of Economics.
Zaledwie 7,5% ludzkich embrionów powstałych metodami sztucznego zapłodnienia rodzi się żywych -
wynika z raportu American Society for Reproductive Medicine (ASRM) - por. Michael J. Tucker, MD, Highlights from the 66th Annual Meeting:
Humans Are Inefficient reproducers, October 25, 2010."
4. NAPROTECHNOLOGIA A IN VITRO
Wyżej przytoczone wyniki badań nad procedurą in vitro dobitnie świadczą o niskiej skuteczności tej metody; wyniki te świadczą również o jej szkodliwości dla osób borykajacych się z problemem niepłodności. Z badań tych wynika jasno, że wiele razy zostaną zawiedzione ich nadzieje i wiele razy zostaną zniszczone zarodki ludzkie - życie ludzkie w najkruchszej i najbardziej bezbronnej postaci. Z tego względu dla chrześcijanina, ale także dla każdego kto szanuje życie ludzkie, ta barbarzyńska procedura powinna być nie do zaakceptowania. Procedura in vitro uwłacza godności człowieka (nie licząc się z prawem do życia i traktując ludzi przedmiotowo), niczego nie leczy (w trakcie procedury nie poszukuje się przyczyn niepłodności) a niejednokrotnie szkodzi, zarówno ludziom w nawcześniejszej fazie rozwoju (śmierć zarodków), jak i ich rodzicom (trauma).
Z punktu widzenia etyki chrześcijańskiej naprotechnologia jest alternatywą dla metody in vitro,
ale metoda in vitro nie jest alternatywą dla naprotechnologii -
jak wskazano już powyżej metoda in vitro, w której niszczy się życie ludzkie, aby "wyprodukować" człowieka,
jest metodą nie do przyjęcia dla osoby wierzącej; co więcej, metoda in vitro powinna być nie do zaakceptowania również dla innych osób,
z tego względu, iż uwłacza, w sposób podstawowy, godności ludzkiej i narusza podstawowe prawo człowieka - a mianowicie prawo do życia.
5. OŚRODKI I KLINIKI W POLSCE
W Polsce istnieją już i funkcjonują ośrodki i kliniki leczenia niepłodności opierające swą działalność na metodzie naprotechnologii.
Przykładem może być tu chociażby Ośrodek Wsparcia Płodności działający przy Sanktuarium w Licheniu.
W innych miejscowościach w Polsce również można znaleźć kliniki zajmujące się prokreacją, które bazują na naprotechnologii.
Aby przejść do strony Sanktuarium MB w Licheniu, poświęconej wsparciu płodności kliknij
tutaj.
6. LEKARZE I INSTRUKTORZY
Na stronie
www.fccp.pl/instruktorzy-i-lekarze można znaleźć listę instruktorów modelu Creighton
oraz lekarzy konsultantów z dziedziny naprotechnologii.
Na stronie www.fccp.pl można również znaleźć informacje na temat kursu dla instruktorów modelu Creightona.