FUNDACJA "ŻYCIE JEST DAREM"
"Zanim ukształtowałem cię w łonie matki znałem cię,
nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię" (Jr 1,5)
Oto niektóre etapy z życia człowieka przed jego narodzeniem (opracowanie to, nie jest opracowaniem w całości wyczerpującym temat):
Opracowano na podstawie książki Włodzimierza Fijałkowskiego "Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia",
Częstochowa 2012, wyd. II. Wszystkie cytaty zamieszczone w poniższym opracowaniu pochodzą z niniejszej książki.
- TYDZIEŃ PIERWSZY - Poczęcie. Plemnik przedostaje się przez błonę komórkową do wnętrza komórki jajowej. Dwadześcia godzin po zapłodnieniu materiał genetyczny zawarty w plemniku (23 chromosomy) oraz w komórce jajowej (23 chromosomy) łączy się tworząc pierwsze stadium zarodka - zygotę. "Twór ten zawiera całkowitą informację genetyczną nowo powstałego człowieka." "To człowiek w najwcześniejszej fazie zarodkowej. Mały, ale cały." Następuje zagnieżdzenie zarodka w ścianie jamy macicy. Jeszcze przed zagnieżdźeniem zarodek syntetyzuje już białka oraz wytwarza hormon - gonadotropinę kosmówkową.
- TYDZIEŃ TRZECI - Długość dziecka to 2 mm. Zaczyna bić serce dziecka. Powstają pierwsze komórki nerwowe, zawiązki mózgu, rdzenia kręgowego, a także oka oraz pęcherzyki słuchowe.
- TYDZIEŃ CZWARTY - Dziecko ma już 4 mm długości. Można zauważyć już zawiązki rąk i nóg.
- TYDZIEŃ PIĄTY – Rysy twarzy są coraz bardziej widoczne. Powstają przysadka mózgowa, pięć pęcherzyków mózgowych i przegrody w sercu, a także układ moczowy i płuca. Komórki nerwowe kory mózgowej zaczynają się różnicować. Widoczne są już: szkielet, tkanka chrzęstna, zawiązki zewnętrznych narządów płciowych. Tworzą się mięśnie wzdłuż tułowia.
- TYDZIEŃ SZÓSTY - Wzrost dziecka wynosi 1,5 cm z czego połowa przypada na głowę. Można już wykryć pracę mózgu (jego aktywność elektryczną), a także zaobserwować odruchy nerwowe dziecka; widać już palce rąk i nóg. Tworzą się zawiązki zębów. Barwnik, który wkrótce wypełni tęczówkę i nada oku kolor już pojawił się w oku. Serce pracuje coraz mocniej dzięki czemu krew dociera już do wszystkich narządów i tkanek.
- TYDZIEŃ SIÓDMY - Długość ciała dziecka wynosi 2 cm. Szybko wzrasta całe ciało, ale najszybciej głowa. Czaszka (jej górna część) jest stopnowo wypełniana przez mózg. Dzięki szybkiemu rozwojowi oczu, dziecko wkrótce zacznie widzieć. Dziecko coraz mocniej porusza rękami i nogami, głową i tułowiem.
- TYDZIEŃ ÓSMY - Dziecko będzie niedługo miało 3 cm i wagę 1g. Głowa to połowa długości ciała małego dziecka na tym etapie rozwoju. Tworzy się rdzeń kręgowy, rozwijają się mięśnie i układ kostny. Serce bije równómiernie w tempie 40-80 uderzeń na minutę, szybciej, gdy dziecko jest aktywne i wolniej, gdy dziecko odpoczywa. Pracują już nerki, wątroba (tymczasowo bierze udział w tworzeniu krwii), śledziona i żołądek. Mózg, śledziona i nerki spełniają już swoje funkcje życiowe; pracuje również wątroba, a także żołądek wydzielając soki trawienne.
- TYDZIEŃ DZIEWIĄTY - Dziecko ma już 4 cm i waży 4g. Narządy wewnętrzne udoskonalają swą pracę i kształt. Postępuje rozwój oczu; rozwijają się soczewka, tęczówka oraz powieki. Widać już zawiązki zębów mlecznych.
- TYDZIEŃ DZIESIĄTY - Dziecko mierzy 5,5 cm. Wątroba przestaje stopniowo brać udział w tworzeniu krwii. Intensywnie rozwija się mózg.
- TYDZIEŃ JEDENASTY - Dziecko osiągnęło 6,3 cm wzrostu. Trzustka produkuje insulinę. Jelita wyściela błona śluzowa. Wykształciły się już dłonie. Ruchy dziecka stają się bardziej urozmaicone i częstsze.
- TYDZIEŃ DWUNASTY - 7,5 cm i 14g - tyle mierzy i waży dziecko. Ukształtowane są już struny głosowe. Nerki coraz lepiej radzą sobie z wydzielaniem moczu; nadnercza są zdolne do produkcji hormonu. Powstaje nerw wzrokowy. Fale mózgowe stają się coraz bardziej regularne. Dziecko porusza się coraz częściej.
- TYDZIEŃ TRZYNASTY - 9 cm i 28g - to miara (mierzona od góry do siedzenia) i waga dziecka w tym okresie. Rozwój dziecka jest bardzo intensywny. 1/3 długości ciała przypada na głowę.
- TYDZIEŃ CZTERNASTY - Dziecko wypija około 1 litra płynu owodniowego na dobę; serce pompuje około 30 litrów krwii na dobę. Organizm dziecka dokonuje syntezy niemal wszystkich białek. Pracuje tarczyca. Pień mózgu jest źródłem fal mózgowych.
- TYDZIEŃ PIĘTNASTY - Wrażliwość na dotyk jest już na prawie całej powierzchni ciała dziecka. Zapis fal mózgowych uwidacznia dużą aktywność umysłową. Pojawiają się paznokcie.
- TYDZIEŃ SZESNASTY - Dziecko mierzy 20 cm i waży 300g. Potrafi utrzymać głowę w pozycji pionowej, zaciskać piąstkę. Mózg jest coraz bardziej rozwinięty: uformowały się bruzdy i zwoje, pojawił się móżdżek. Kora mózgowa w części czołowej jest aktywna. Umiejscawiają się (w płatach czołowych) uczucia, wola, inteligencja, i pamięć. Włókna nerwowe zostają pokryte przez otoczkę tłuszczową, co ma duże znaczenie dla przyspieszenia przebiegu impulsów w nerwach. Pojawia się, mający duże znaczenie dla zmysłu równowagi, odruch błędnikowy. Szkielet ulega wzmocnieniu poprzez postępujące kostnienie chrząstek.
- TYDZIEŃ SIEDEMNASTY - Dziecko już dobrze słyszy. Kora mózgowa jest już na tyle rozwinięta, że dziecko może odbierać różne bodźce zmysłowe. Do dziecka dochodzą sygnały ze świata zewnętrznego, w tym sygnały słuchowe (m.in. dźwięk głosu rodziców, muzyka, śpiew), które to sygnały dziecko zachowuje w swojej pamięci w mózgu - już po urodzeniu można zauważyć u niego znajomość melodii, które usłyszało w okresie płodowym; dziecko ma zdolność rozróżniania melodii.
- TYDZIEŃ OSIEMNASTY - Ruchy dziecka są już odczuwalne przez matkę.
- TYDZIEŃ DZIEWIĘTNASTY - Proces doskonalenia czynności narządów organizmu postępuje. Ruchy stają się coraz bardziej intensywne.
- TYDZIEŃ DWUDZIESTY - Dziecko mierzy 25 cm i waży 400g. Dziecko ćwiczy ssanie (ssąc kciuk), a także ruchy tułowiem, głową i kończynami; rosną mu też paznokcie.
- TYDZIEŃ DWUDZIESTY CZWARTY - Dziecko waży 650g i mierzy 28 cm (mierzone od ciemienia do pośladków). Postępuje kostnienie szkieletu - skostniał już mostek, a zawartość wapnia w kościach wynosi ok. 12 %. Szkielet dziecka składa się z 222 kości, z czego na kręgosłup przypadają 33 kręgi, a także 150 stawów i 1000 więzadeł. Dziecko jest już zdolne do spostrzegania światła, dzięki całkowicie wykształconym oczom. Niemal do tego momentu dziecko miało zamknięte oczy, a obecnie je otwiera i dostrzega światło. Podczas snu pojawia się faza REM.
- TYDZIEŃ DWUDZIESTY SIÓDMY - Kształtowanie się w dziecku poczucia własnego JA. Silniejsze bodźce pozostawiają ślad w pamięci dziecka.
- TYDZIEŃ DWUDZIESTY ÓSMY - Dziecko jest już zdolne do życia poza łonem matki. Jest już w stanie samodzielnie oddychać, połykać pokarm z piersi mamy, zachować stałatemperaturę ciała. Doskonalenie się czynności mózgu wpływa w sposób zasadniczy na zdolność dziecka poza łonem matki. Powierzchnia kory mózgowej powiększyła się, dzięki temu, iż na jej powierzchni zaczęły się tworzyć bruzdy. Dziecko waży 1200g.
- TYDZIEŃ DWUDZIESTY DZIEWIĄTY – Ten tydzień oznacza dla dziecka osiągnięcie ostatecznej liczby komórek zwojowych szarej substancji mózgu; nie będzie przybywać nowych komórek, a te które ulegną zniszczeniu nie zostaną odtworzone. Włókna nerwowe są już zdolne do przenoszenia imulsów do nawet tych najdalej położonych części ciała. Dziecko jest zdolne do reakcji bezwarunkowych, a także warunkowych. Duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma wykształcony już zmysł słuchu ponieważ dziecko jest już zdolne do zapamiętywania dźwięków.
- TYDZIEŃ TRZYDZIESTY CZWARTY - Dziecko mierzy 33 cm i waży 2100g. Fałdy skórne się wygładziły, a kształty zaokrągliły. Uukłady pokarmowy oraz oddechowy wymagają jeszcze rozwoju. Dziecko nie posiada też jeszcze wszystkich elementów układu odpormościowego.
- TYDZIEŃ TRZYDZIESTY ÓSMY - Na tym etapie rozwoju mózg dziecka składa się z 12 miliardów komórek, natomiast 10 bilionów komórek nerwowych znajdujących się w całym ciele dziecka utworzyło ok. 10 trylionów połączeń.
- TYDZIEŃ TRZYDZIESTY DZIEWIĄTY - PORÓD